13 REASONS WHY…, serial może mieć pozytywny wydźwięk

13 powodów dlaczego ktoś popełnił samobójstwo, 13 odcinków i pierwszy (na tą chwilę jedyny) sezon dobiegł końca. Serial, który wbił mnie w fotel i zmusił do myślenia nie dlatego, że tak mi się podobał, ale dlatego, że to się może zdarzyć.

Od razu zaznaczam, nic co zdarzyło się w serialu nie jest prawdą, ani nie jest oparte na faktach, odsyłam do noty od twórców, TUTAJ.

Serial, którego fabuła toczy się w liceum (Wy dorośli, zdecydowanie nie skreślajcie go ze swojej listy do obejrzenia), ale skierowany do wszystkich. Młodszej i starszej młodzieży, młodych dorosłych, wszystkich. Krótki zarys fabuły bez spojlerów to, dziewczyna popełnia samobójstwo i na 13 kasetach opowiada 13 powodów dlaczego to zrobiła.            Nie znałam nigdy osoby, która popełniła samobójstwo, choć w moim mieście miało to miejsce dwa razy i były to osoby w około moim wieku, to cieszę się, że ja nie musiałam sobie z tym radzić. Zawsze jest jakieś wyjście, ZAWSZE! Zwłaszcza w tych czasach. Dlatego nie potrafię i nawet nie chcę sobie wyobrażać, co taka osoba musi czuć, myśleć, że jedyne wyjście to przestać istnieć.

133912.8f3384ca-2f2b-4bf4-b996-67db0179b1ad.jpg

Ten serial to fikcja, ale niech rzuci kamieniem ten, który nigdy nie plotkował. Niech podniesie rękę ten, kto stracił najlepszego przyjaciela, którego ktoś zranił. Pomyślmy o tym jak bardzo okropni byliśmy dla niektórych ludzi… A teraz Ci co nigdy nie reagowali, rówieśnicy, nauczyciele czy inni. Kiedy ktoś robi tak straszną rzecz, zazwyczaj nikt nie wie dlaczego, przecież był taki uśmiechnięty, miał tylu znajomych, taką kochaną rodzinę…

W Stanach co chwilę się słyszy, że ktoś wszedł z bronią do szkoły i zaczął strzelać we wszystkich. Jeśli jest to uczeń to naprawdę bym się zastanowiła czy nie miał ku temu powodów. Oczywiście nic nie usprawiedliwia takich czynów, ale zakładam, że taka osoba jest już niespełna rozumu…

W twórcach serialu najbardziej podoba mi się to, że biorą pod uwagę jakie sytuacje mogą mieć miejsce. Dlatego wszędzie promują pomoc dla ludzi, którzy nie radzą sobie z własnymi myślami, pomoc dla osób, które przeżyły czyjąś śmierć lub znają kogoś kto może zrobić sobie krzywdę. To ważne w czasach, w których są sytuacje, kiedy facet zabija i wrzuca film na facebooka… . Ja z każdym odcinkiem chciałam oglądać więcej, ale też źle się czułam, zastanawiałam się na tym jak zwracam się do innych ludzi, czy może muszę coś zmienić.

Uważam, że przede wszystkim w szkołach powinno być dużo akcji typu prolife. Życie jest najważniejsze. Śmieszą mnie już plakaty, które wiszą tam od zawsze, o tym, żeby nie palić i alkohol jest zły. Oczywiście to jest ważne, ale nigdy nie widziałam plakatów o zdrowiu psychicznym. Założę się, że niestety będzie to musiało zaczekać aż wydarzy się tragedia.

  • Podchodziłam z rezerwą do tego serialu. Nie mam już „nastu” lat, ale uważam że to jeden z tych seriali które na długo zapadną mi w pamięci. I powinien go zobaczyć naprawdę każdy!

    • Też tak myślę, to serial nie tylko dla nastolatków, ale właśnie dla dorosłych, którzy myślą, że życie w szkole to sielanka i młodzi mają siano w głowie (może i mają co niektórzy, ale jakie mogą być tego skutki to widzimy)

  • Kolejna osoba, która wychwala ten serial ;p No ja akurat jestem słaba w serialach, ale te „13 odcinków” mnie nawet zachęca!